Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Křížová cesta Adam Kraft (Norimberk)

Německo: Bavorsko - Norimberk

WWW:

K Norimberská křížová cesta, nyní známá také jako křížová cesta Adam Kraft, začíná u Pilatushausu ve starém městě Norimberku a vede přes Tiergärtnertor přes Burgschmietstraße k Johannisfriedhofu. Zastavení jsou realizována u domů a tak Křížovou cestu procházíte ulicemi města.
Je to příklad starší podoby křížové cesty s pouhými sedmi stanicemi, které vytvořil Adam Kraft v letech 1506-1508. Na každém zastavení je jeho vzdálenost od Pilatova domu uvedena v krocích. Dnes jsou na Křížové cestě umístěny pouze kopie těchto děl. Původní stanice jsou zapůjčeny od města Norimberk v germánském Národním muzeu v Norimberku, skupině ukřižování v Heilig-Geist-Spital a pohřbu v Holzschuherkapelle.
Křížová zastavení, jakmile jsou vymalovány v barvě, by měla umožnit, aby se Kristovo utrpení reprodukovalo co nejvíce autenticky. Vyjadřují zbožnost na konci středověku. Křížové stanice byly vyčištěny a obnoveny v roce 2017 z iniciativy Ulricha Großmanna, generálního ředitele Germanisches Nationalmuseum a po konzultaci s majitelem. Cílem je odstranit tmavé zabarvení, aby se jasněji zdůraznila kvalita a harmonizovaly reliéfy. Křížová cesta by měla být zdůrazněna jako celkové umělecké dílo.

Kde začala křížová cesta?
Doposud se předpokládalo, že Norimberská křížová cesta vedla z Tiergärtnertoru do Johannisfriedhofu. Na této cestě mohli věřící projít poutní cestou na památku Kristova utrpení. Kraftovy stanice kříže sloužily jako orientační body.
Informace o tom, že křížová cesta začíná u Tiergärtnertoru, sahají do poloviny 16. století. od Johanna Neudörfera. Je zde nápadná budova, která nese jméno Pilátův dům - ve vztahu k Pilátskému domu v Jeruzalémě místo, kde byl Kristus odsouzen a začala cesta utrpení. Tato budova se však nazývá Pilatushaus již od roku 1700. Bylo mnohem pravděpodobnější, že Norimberská křížová cesta kdysi začala u Neutor. To je naznačeno současným nápisem v St. Johannis na konci křížové cesty ze dne 1490. Kromě toho byl pro každou část kříže stanoven určitý počet kroků. Pokud za začátek považujete Neutor, počet kroků odpovídá následující stanici kříže - nikoli od Tiergärtnertoru, vzdálenost je příliš krátká.

Jak staré jsou stanice křížové cesty?
Stanice kříže Adama Kraft patří mezi nejstarší dochované příklady tohoto žánru severně od Alp. Jejich přesné datování však bylo ve výzkumu kontroverzní. Doposud je pán považoval za pozdní dílo mezi lety 1505 a 1508. Toto přičítání je založeno na dřevěné botě na konci křížové cesty, která je datována do roku 1508.
Existují však důvody pro dřívější datování: Od roku 1482 do roku 1486 byla přestavěna jižní věž Norimberka Sebalduskirche a její západní portál. Kraftova práce byla nedávno odkryta kamennými nápisy v kvádrech, do Norimberku se vrátil již v 80. letech 20. století. Zatím se to nepředpokládalo. Od roku 1490 do roku 1492 udělal - také zaručeně - velké reliéfy pro pohřeb rodin Schreyerových a Landauerů na vnější zdi St Sebalda, od roku 1493 byla postavena více než 20 metrů vysoká svátost v St. Lorenz. Pozdější práce svědčí o pozoruhodném uměleckém vývoji. Co udělal Kraft v Norimberku mezi lety 1486/87 a 1490?
Další indikací je nápis v St. Johannis, bronzová deska, která byla v roce 1490 přidána ke skupině ukřižování patřící křížové cestě. Při jaké příležitosti - zejména pokud se předpokládá pozdní vznik do roku 1508? Pokud však Kraft vyrobil křížové stanice z roku 1487, mohly být dokončeny v roce 1490. Bronzová deska pak znamenala její dokončení a modernizaci křížové cesty novými stanicemi. Mimořádné sochařské dílo by také sloužilo jako reference pro pozdější klienty, Schreyera a Landauera, což by také ospravedlnilo jednodílnou výrobu: Kraft zde chtěl ukázat své velké mistrovství. Vedoucí sbírky Dr. Frank Matthias Kammel obhajuje změnu data: „Stanice kříže byly vytvořeny v letech 1487 až 1490 jako rané dílo Adama Krafta,“ je přesvědčen. Díky tomu je Adamova křížová cesta nejstarší plně dochovanou křížovou cestou v celé německy mluvící oblasti.

Germanisches Nationalmuseum

Ježíšč přijímá kříž Šimon pomáhá Ježíš mluví k ženám Veronika otírá tvář Ježíš padá pod křížem Ježíš ukládán do hrobu
Ježíš přijímá kříž Šimon pomáhá Ježíš mluví k ženám Veronika otírá tvář Ježíš padá pod křížem Ježíš ukládán do hrobu
Ježíš přijímá kříž Šimon pomáhá Ježíš mluví k ženám Veronika otírá tvář Ježíš padá pod křížem Ježíš ukládán do hrobu
Ježíš přijímá kříž Šimon pomáhá Ježíš mluví k ženám Veronika otírá tvář Ježíš padá pod křížem Ježíš ukládán do hrobu


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp